Laureāti


Lielais kristaps 2020
Labākā spēlfilma, pilnmetrāža
Dvēseļu putenis
rež. Dzintars Dreibergs
Labākā dokumentālā filma, pilnmetrāža
Valkātājs
rež. Ivars Zviedris
Labākā dokumentālā filma, īsfilma
Pirmais tilts
rež. Laila Pakalniņa
Labākā animācija
Mans mīļākais karš
rež. Ilze Burkovska - Jakobsena
Balva par mūža ieguldījumu filmu mākslā
Kalvis Zalcmanis
Apskatīt vairāk

BALVU PAR MŪŽA IEGULDĪJUMU FILMU MĀKSLĀ saņēma kino operators KALVIS ZALCMANIS, balvas atbalstītājs - “Hannu Pro”.
LABĀKĀ PILNMETRĀŽAS SPĒLFILMA - “Dvēseļu putenis”, režisors Dzintars Dreibergs (Kultfilma). Žūrijas pamatojums: “Par būtisku Latvijas vēstures notikumu atainojumu, ļaujot mums tos izjust un noticēt.” Balvas atbalstītājs - LMT Viedtelevīzija. LMT prezidents Juris Binde: “LMT Viedtelevīzijas balva labākajai pilnmetrāžas spēlfilmai šovakar ar drona starpniecību nonāca pie uzvarētāja. Apsveicam filmas “Dvēseļu putenis” komandu un novēlam augstu lidojumu Latvijas filmām, kas iedzīvina mūsu kultūras vērtības un nes tās starptautiskajā kino pasaulē.”

LABĀKĀ PILNMETRĀŽAS DOKUMENTĀLĀ FILMA - “Valkātājs”, režisors Ivars Zviedris (Dokumentālists). Žūrijas pamatojums: “Filma, kas uzmanīgi seko tās personāžu sociālajām un politiskajām dienaskārtībām to drūmākajos posmos un aplūko izaicinājumus, ar kuriem ikdienā saskaras pierobežā dzīvojošie, sniedzot iespēju sadzirdēt to cilvēkus, kuriem ne vienmēr tiek dota iespēja izteikties.

”LABĀKĀ ĪSMETRĀŽAS DOKUMENTĀLĀ FILMA - “Pirmais tilts”, režisore Laila Pakalniņa (Kompānija Hargla). Žūrijas pamatojums: “Spēcīgs vizuālais stāsts, kas atspoguļo mirkļa skaistumu.

”LABĀKĀ ANIMĀCIJAS FILMA - “Mans mīļākais karš”, režisore Ilze Burkovska-Jakobsena (Bivrost Film, Ego Media). Žūrijas pamatojums: “Par oriģinālu veidu kā dalīties ar personīgo pieredzi, pārnesot uz ekrāna bērna skatījumu uz pasauli aiz dzelzs priekškara, atsvaidzinot to ar vieglu ironijas devu.

”LABĀKĀ DEBIJAS FILMA - “Maiņa”, režisors Reinis Kalviņš (Mistrus Media).

LABĀKAIS SCENĀRIJS - Viesturs Kairišs, filma “Pilsēta pie upes”.

LABĀKĀ SPĒLFILMAS REŽIJA - Dzintars Dreibergs par filmu “Dvēseļu putenis”. Žūrijas pamatojums: “Par vēsturiskas latviešu filmas pacelšanu jaunā mākslinieciskajā līmenī, par drosmīgiem radošiem lēmumiem, kas rada skatītājam līdzpārdzīvojumu valsts izveidošanas procesam.

”LABĀKAIS OPERATORS SPĒLFILMĀ - Valdis Celmiņš par filmu “Dvēseļu putenis”. Žūrijas pamatojums: “Filmas vizualitāte ļauj sajust kara aukstumu un nežēlību, kā arī apliecina cilvēka dvēseles neizsīkstošo spēku.

”ĪPAŠĀ ŽŪRIJAS ATZINĪBA - operatoram Andrejam Rudzātam par filmu “Ko zina Klusā Gerda”. Žūrijas pamatojums: “Par oriģinālu gaismas un krāsu pielietojumu, radot jaunu, zaigojošu pasauli, kas skatītāju pārceļ netveramā vietā starp sapni un īstenību.

”LABĀKAIS AKTIERDARBS PIRMĀ PLĀNA LOMĀ - Dāvis Suharevskis filmā “Pilsēta pie upes

”LABĀKAIS AKTIERDARBS OTRĀ PLĀNA LOMĀ - Brigita Cmuntova filmā “Pilsēta pie upes

”LABĀKAIS MĀKSLINIEKA DARBS - Jurģis Krāsons, “Ko zina Klusā Gerda”

LABĀKAIS KOSTĪMU MĀKSLINIEKA DARBS - Keita, “Ko zina Klusā Gerda”

LABĀKAIS GRIMA MĀKSLINIEKA DARBS - Dzintra Bijubena, “Dvēseļu putenis

”LABĀKĀ DOKUMENTĀLĀS FILMAS REŽIJA - Liene Linde un Armands Začs, filma “Klātbūtne”. Žūrijas pamatojums: “Par dziļi personīgiem un vienlaikus ļoti izjustiem stāstiem, kas pasniegti ar pārliecinošu vienkāršību, kas iespējama tikai ar lielu uzticēšanos filmas veidotājiem.

”LABĀKAIS OPERATORS DOKUMENTĀLAJĀ FILMĀ - Haralds Ozols, Ivars Zviedris, filma “Valkātājs

”LABĀKĀ ANIMĀCIJAS FILMAS REŽIJA - Ilze Burkovska-Jakobsena, filma “Mans mīļākais karš”LABĀKAIS ANIMĀCIJAS MĀKSLINIEKS - Kārlis Vītols, filma “Gulbju jaunava”

LABĀKĀ MŪZIKA - Lolita Ritmanis, filma “Dvēseļu putenis”

LABĀKĀ SKAŅU REŽIJA - Ludvīks Bohadlo, Roberts Slezaks, filma “Pilsēta pie upes

”LABĀKĀ MONTĀŽAS REŽIJA - Gatis Belogrudovs, “Dvēseļu putenis

”LABĀKĀ STUDENTU FILMA saņēma LIELĀ KRISTAPA LUKTURI - “Divas strīpiņas”, režisore Alise Zariņa

Šogad “Lielā Kristapa” filmas vērtēja starptautiska žūrija, un tajā darbojās Aija Bērziņa, žūrijas priekšsēdētāja (Latvijas Kinoproducentu asociācija), Kaspars Braķis (Latvijas Kinooperatoru ģilde), Elita Kļaviņa (aktrise, režisore), Rolandas Kvietkauskas (bijušais Lietuvas Kinocentra vadītājs), Arūnas Matelis (Lietuva, režisors), Juris Poškus (režisors), Ieva Viese-Vigula (FIPRESCI).

“Lielā Kristapa” balvu pasniegšanas ceremonijā pasniedza piecas īpašās balvas: FIPRESCI, laikraksta “Diena”, skatītāju balvu, Kino rakstu balvu un SIA “Rīgas nami” balvu.

Starptautiskās kinokritiķu federācijas FIPRESCI Latvijas nodaļa piešķīra balvu filmai “Klātbūtne” par kontemplatīvu un dzīvi apliecinošu četru jaunu sieviešu portretējumu, izteiksmīgā kinovalodā atklājot viņu individuālās personības un dzīves telpu un iejūtīgi dokumentējot pārmaiņas, kuras ienes bērna gaidīšanas periods. Balvu pasniedza Šarlote Līduma, FIPRESCI Latvija.

Laikraksta “Diena” balvu pasniedza laikraksta “Diena” kultūras izdevuma “KDi” redaktors Jegors Jerohomovičs: “Kultūras Dienas” balvas laureāti - režisore Laila Pakalniņa par dokumentālo filmu “Pirmais tilts” un režisori Anna Zača un Nils Skapāns par animācijas filmu “Visi mani draugi miruši”. “Ko var paspēt dažās minūtēs? Var izstāstīt visu dzīvi un varbūt pat laikmetu. Pašreizējā situācija prasa lakonismu un formas skaidrību bez liekiem vārdiem. Attēls var būt gan melnbalts, gan krāsains. Galvenais, ka mākslinieks filmas laiktelpā uzbur vīziju, kurā savienojas pagātne, tagadne un nākotne.”

No 22. oktobra līdz 12. novembrim notika skatītāju balsojums www.lsm.lv, balvu pasniedza žurnāliste, LTV raidījumu vadītāja Henrieta Verhoustinska. “Par skatītāju balvu šogad sacentās 13 kino darbi, ko par labākajiem spēlfilmu, animācijas filmu un dokumentālo filmu kategorijās bija atzinusi atlases komisija, bet jau pirmajās dienās tapa skaidrs, ka skatītāju sirdīs un prātos tā pa īstam konkurēja tikai divas filmas. Pēc sīvas cīņas gandrīz pusi no visām skatītāju balsīm ieguva un sabiedrisko mediju portāla LSM.lv skatītāju balvu par gada labāko veikumu kinomākslā saņēma filma “Dvēseļu putenis””.

Portāla „Kino Raksti” balvu saņēma spēlfilmas „Ko zina Klusā Gerda” operators-inscenētājs Andrejs Rudzāts “par izcilu darbu filmā un par jēgpilnu, dziļu un saturīgu operatora darba būtības atklāšanu sarunā ar Kino Rakstiem, izraisot pārsteidzoši lielu portāla lasītāju interesi” (publikācija “Muša uz sienas – operators”, 21.04.2020.). Balvu pasniedz portāla galvenā redaktore Kristīne Matīsa un intervijas autore, kinokritiķe Daira Āboliņa.SIA “Rīgas nami” balvu pasniedza

SIA “Rīgas nami” valdes priekšsēdētāja Vineta Verika: “Es būtu priecīga, ja uz “Lielā Kristapa” noslēguma ceremoniju varētu atvērt kinoteātra durvis un visi kopā ar balvu saņēmējiem varētu priecāties. Diemžēl vīrusa ierobežojumu dēļ mēs to darām attālināti. Vēlos, lai mēs saglabājam šo ļoti unikālo kino baudīšanas sajūtu - ar citiem skatītājiem vienā zālē uz lielā ekrāna skatīties filmas, kopā smieties un izbaudīt visu emociju gammu. Par to, ka tas ir ļoti nepieciešams, mēs pārliecinājāmies vēl pagājušajā nedēļā - svinējām jaunas latviešu filmas pirmizrādi. Šodien man ir tas gods pasniegt balvu filmai, kas ir vēsturiska un kurā ir tik īsti un patiesi kino kadri, kas skatītājiem zālē liek dzīvot līdzi. Šī filma gada laikā mūsu kinoteātrī izrādīta 111 reižu. SIA “Rīgas nami” balvu saņem skatītākā filma kinoteātrī “Splendid Palace” - “Dvēseļu putenis”. Tiekamies kinoteātrī jau pēc ārkārtas stāvokļa uz klātienes seansiem!”Šogad ceremonija norisinājās nevis ierastajā vietā - kinoteātrī, bet Latvijas Kultūras akadēmijas Nacionālās filmu skolas telpās.

“Lielā Kristapa” rīkotāji ir ļoti pateicīgi par atbalstu sadarbības partneriem – Nacionālajam Kino centram un LR Kultūras ministrijai, “Latvijas Mobilajam telefonam”, Rīgas domei, Hannu Pro, “LG Electronics Latvia”, “Rīgas namiem”, kinoteātrim “Splendid Palace”, Tallinas ielas kvartāls Tu jau zini Kur, Latvijas Kinofotofonodokumentu arhīvam, Kultūras informācijas sistēmu centram (KISC), LKA Nacionālajai filmu skolai, Rīgas Kinomuzejam, BB Rental, viesnīcai “Neiburgs”, “Valmiermuižai”, “Cafe Film Noir”, “Prestige Cuvee”, “Mitto”, Latvijas televīzijai, sabiedrisko mediju portālam LSM.lv, “Dienai”, “Kultūras Dienai”, “Kino Rakstiem”, “IEVAI” un “Cālim”, filmu producentiem, autoriem un skatītājiem!
Lielais kristaps 2019
Labākā spēlfilma, pilnmetrāža
Oļegs, rež. Juris Kursietis, Tasse Film, lota Productions, In Script, Arizona Production
Labākā dokumentālā filma, pilnmetrāža
Putina liecinieki, rež. Vitālijs Manskis, Vertov
Labākā animācija
Projām, rež. Gints Zilbalodis, Bilibaba
Labākā animācija, īsfilma
Rīgas ceriņi, rež. Lizete Upīte, Papy 3D Productions, Atom Art
Lielais kristaps 2018
Labākā spēlfilma, pilnmetrāža
Bille
rež. Ināra Kolmane
Labākā spēlfilma, īsfilma
Elektriķa diena
rež. Vladimirs Leščovs
Labākā dokumentālā filma, pilnmetrāža
Laika tilti
rež. Kristīne Briede, Audrjus Stonis
Balva par mūža ieguldījumu filmu mākslā
Mihails Savisko un Ābramas Kleckins
Lielais kristaps 2017
Labākā spēlfilma, pilnmetrāža
Melānijas hronika
rež. Viesturs Kairišs
Labākā dokumentālā filma, pilnmetrāža
Atbrīvošanas diena
rež. Uģis Olte, Mortens Troviks
Labākā dokumentālā filma, īsfilma
Lidija
rež. Andrejs Verhoustinskis
Labākā animācija
Bize un neguļa
rež. Edmunds Jansons
Balva par mūža ieguldījumu filmu mākslā
Roze Stiebra un Ansis Bērziņs
Lielais kristaps 2016
Labākā spēlfilma
Es esmu šeit
rež. Renārs Vimba
Labākā spēlfilma, īsfilma
Dārznieks
rež. Madara Dišlere
Labākā dokumentālā filma, pilnmetrāža
Saules staros
rež. Vitālijs Manskis
Labākā dokumentālā filma, īsfilma
Rīgas kungi
rež. Adriāna Roze
Labākā animācija
Mīnotaurs
rež. Kārlis Vītols
Lielais kristaps 2015
Labākā spēlfilma, īsfilma
Pa-Pa
rež. Valerijs Oļehno
Labākā dokumentālā filma, pilnmetrāža
Ručs un Norie
rež. Ināra Kolmane
Labākā dokumentālā filma, īsfilma
Kurši
rež. Brāļi Ābeles
Labākā animācija
Tornis
rež. Jānis Cimermanis
Labākā spēlfilma, pilnmetrāža: konkurss nenotiek, ir pieteikta tikai 1 filma
Lielais kristaps 2014
Labākā spēlfilma, pilnmetrāža
Mammu, es tevi mīlu
rež. Jānis Nords
Labākā spēlfilma, īsfilma
Mazliet ilgāk
rež. Staņislavs Tokalovs
Labākā dokumentālā filma, pilnmetrāža
Uz spēles Latvija
rež. Pēteris Krilovs
Labākā dokumentālā filma, īsfilma
Pēdējā tempļa hronika
rež. Dāvis Sīmanis
Labākā animācija
Akmeņi manās kabatās
rež. Signe Baumane
Lielais kristaps 2012
Labākā spēlfilma, pilnmetrāža
Golfa straume zem ledus kalna
rež. Jevgeņijs Paškēvičs
Labākā spēlfilma, īsfilma
Filma
rež. Ivo Briedis, Māra Ķimele
Labākā dokumentālā filma, pilnmetrāža
Dokumentālists
rež. Ivars Zviedris
Labākā dokumentālā filma, īsfilma
Kā tev klājas, Rūdolf Ming?
rež. Roberts Rubīns
Labākā animācija
Norīt krupi
rež. Jurģis Krāsons
Skatītāju balva
Dokumentālists
rež. Ivars Zviedris
Lielais kristaps 2009
Labākā spēlfilma, pilnmetrāža
Nevajadzīgie ļaudis
rež. Māris Martinsons
Labākā spēlfilma, īsfilma
Apsēstība
rež. Ivars Tontegode
Labākā dokumentālā filma, pilnmetrāža
Bēgums
rež. Ivars Zviedris
Labākā dokumentālā filma, īsfilma
Bekons, sviests un mana Mamma
rež. Ilze Burkovska-Jakobsena
Labākā animācija
Spārni un airi
rež. Vladimirs Leščovs
Lielais kristaps 2007
Labākā spēlfilma, pilnmetrāža
Vogelfrei
rež. Jānis Kalējs, Gatis Šmits, Jānis Putniņš, Anna Viduleja
Labākā spēlfilma, īsfilma
Ūdens
rež. Laila Pakalniņa
Labākā dokumentālā filma, pilnmetrāža
Mans vīrs Andrejs Saharovs
rež. Ināra Kolmane
Labākā dokumentālā filma, īsfilma
Teodors
rež. Laila Pakalniņa
Labākā animācija, pilnmetrāža
Lote no Izgudrotāju ciema
rež. Heiki Ernits, Janno Poldmā
Labākā animācija, īsfilma
Čiža acīm
rež. Edmunds Jansons
Lielais kristaps 2005
Labākā spēlfilma, pilnmetrāža
Ūdensbumba resnajam runcim
rež. Varis Brasla
Labākā spēlfilma, īsfilma
Aģents iemīlas
rež. Gatis Šmits
Labākā dokumentālā filma, pilnmetrāža
Tārps
rež. Andis Mizišs
Labākā dokumentālā filma, īsfilma
Leiputrija
rež. Laila Pakalniņa
Labākā animācija
Bezmiegs
rež. Vladimirs Ļeščovs
Skatītāju balva
Ūdensbumba resnajam runcim
rež. Varis Brasla
Lielais kristaps 2003
Labākā spēlfilma
Pitons
rež. Laila Pakalniņa
Labākā dokumentālā filma, pilnmetrāža
Bet stunda nāk
rež. Juris Poškus
Labākā dokumentālā filma, īsfilma
Viktorijas bērni
rež. Līga Pipare
Labākā animācija
Vectēva medus
rež. Vladimirs Ļeščovs
Skatītāju balva
Keep smiling!
rež. Askolds Saulītis
Lielais kristaps 2001
Labākā spēlfilma, pilnmetrāža
Pa ceļam aizejot
rež. Viesturs Kairišs
Labākā spēlfilma, īsfilma
Klupiens
rež. Andis Mizišs
Labākā dokumentālā filma, pilnmetrāža
Rīga. Desmit gadus pēc
rež. Arta Biseniece
Labākā dokumentālā filma, īsfilma
Jumta likums
rež. Andis Mizišs
Labākā animācija
Neparastie rīdzinieki
Skatītāju balva
Jumta likums
rež. Andis Mizišs
Lielais kristaps 2000
Labākā spēlfilma
Kāzas
rež. Viesturs Kairišs
Labākā dokumentālā filma
Jaunie laiki Šķērsielā
rež. Ivars Seleckis
Labākā animācija
Velniņi
rež. Inga Riba
Lielais kristaps 1998
Labākā spēlfilma
Izpostītā ligzda
rež. Armands Zvirbulis, Uldis Pūcītis
Labākā spēlfilma, skatītāju balva
Likteņdzirnas
rež. Jānis Streičs
Labākā dokumentālā filma
Debesu sala
rež. Ivo Kalpenieks
Labākā dokumentālā filma, skatītāju balva
Eiropas nolaupīšana
rež. Askolds Saulītis
Labākā animācija
Pasaciņas. Miega vilcieniņš
rež. Roze Stiebra
Labākā animācija, skatītāju balva
Putnu būris
rež. Jānis Cimmermanis
Lielais kristaps 1996
Labākā dokumentālā filma
Starp debesīm un zemi – Augšdaugava
rež. Pēteris Krilovs
Labākā animācija
Munks un Lemijs
rež. Nils Skapāns, Roberts Šēnbergs
Kristapu labākajai spēlfilmai nepasniedz
Lielais kristaps 1993
Labākā spēlfilma
Būris
rež. Ansis Epners
Labākā spēlfilma, skatītāju balva
Ziemassvētku jampadracis
rež. Varis Brasla
Labākā dokumentālā filma
Naivie
rež. Dainis Kļava
Labākā animācija
Ness un Nesija
rež. Roze Stiebra, Ansis Bērziņš
Lielais kristaps 1991
Labākā spēlfilma
Cilvēka bērns
rež. Jānis Streičs
Labākā dokumentālā filma
Krustceļš
rež. Juris Podnieks
Lielais kristaps 1990
Labākā spēlfilma
Ievas paradīzes dārzs
rež. Arvīds Krievs
Labākā dokumentālā filma
Es esmu latvietis
rež. Ansis Epners
Labākā animācija
Rezgalības I
rež. Jānis Cimmermanis
Lielais kristaps 1989
Labākā spēlfilma
Dzīvīte
rež. Aivars Freimanis
Labākā dokumentālā filma
Izlūkdienesta priekšnieks
rež. Romualds Pipars
Animatori atsakās no konkursa, jo gatavas tikai divas leļļu filmas
Lielais kristaps 1988
Labākā spēlfilma
Par mīlestību pašreiz nerunāsim
rež. Varis Brasla
Labākā dokumentālā filma
Šķērsiela
rež. Ivars Seleckis
Labākā animācija
Skatāmpanti
rež. Roze Stiebra
Lielais kristaps 1987
Labākā dokumentālā filma
Gaismēnas
rež. Arnis Akmeņlauks
Labākā animācija
Bruņurupuči
rež. Ansis Bērziņš
7 profesionālās balvas
Fotogrāfija ar sievieti un mežakuili
rež. Arvīds Krievs
Kristapu labākajai spēlfilmai nepasniedz
Lielais kristaps 1986
Labākā spēlfilma
Saulessvece
rež. Lūcija Ločmele
Labākā dokumentālā filma
Vai viegli būt jaunam?
rež. Juris Podnieks
Labākā animācija
Sapnis, Pēdējā lapa, Princese un puma
rež. Arnolds Burovs
Lielais kristaps 1985
Labākā spēlfilma
Emīla nedarbi
rež. Varis Brasla
Labākā dokumentālā filma
Veļ Sīzifs akmeni
rež. Juris Podnieks
Labākā animācija
Fantadroms. Sāls
rež. Ansis Bērziņš
Lielais kristaps 1984
Labākā animācija
Sapnis
rež. Arnolds Burovs
Kristapu labākajai spēlfilmai nepasniedz
Kristapu labākajai dokumentālajai filmai nepasniedz
Lielais kristaps 1983
Labākā dokumentālā filma
Meklēju vīrieti
rež. Ivars Seleckis
Labākā animācija
Kabata
rež. Roze Stiebra
Kristapu labākajai spēlfilmai nepasniedz
Lielais kristaps 1982
Labākā dokumentālā filma
Strēlnieku zvaigznājs
rež. Juris Podnieks
Kristapu labākajai spēlfilmai nepasniedz
Lielais kristaps 1981
Labākā spēlfilma
Limuzīns Jāņu nakts krāsā
rež. Jānis Streičs
Labākā animācija
Bimini
rež. Arnolds Burovs
Kristapu labākajai dokumentālajai filmai nepasniedz
Lielais kristaps 1980
Labākā spēlfilma
Novēli man lidojumam nelabvēlīgu laiku
rež. Varis Brasla
Labākā dokumentālā filma
Saruna ar karalieni
rež. Rolands Kalniņš
Labākā animācija
Kā es braucu Ziemeļmeitas lūkoties
rež. Roze Stiebra
Lielais kristaps 1979
Labākā dokumentālā filma
Četri meklē miljonu
rež. Ansis Epners
Kristapu labākajai spēlfilmai nepasniedz
Lielais kristaps 1978
Labākā spēlfilma
Teātris
rež. Jānis Streičs
Labākā dokumentālā filma
Sieviete, kuru gaida
rež. Ivars Seleckis
Lielais kristaps 1977
Labākā filma
Puika
rež. Aivars Freimanis
Lielais kristaps 0
Labākā animācija
Projām, rež. Gints Zilbalodis, Bilibaba